Akumulatory żelowe

Powszechnie uważa się, że dla motocykla najlepszy jest akumulator żelowy. Nie jest to jednak taki oczywisty wybór. Dlaczego? Zacznijmy od początku.

Co to jest akumulator motocyklowy GEL?

W akumulatorze żelowym elektrolit nie jest płynny, tylko zagęszczony żelem krzemionkowym zawierającym kwas siarkowy i krzemionkę. Szczególnie istotną cechą akumulatorów żelowych jest to, że nie wymagają częstego ładowania, nie trzeba wymieniać płynu. Żelowy akumulator do motocykla ma zadowalające parametry pod względem pojemności, maksymalnej głębokości rozładowania oraz zakresu kątów przechyłu, pod jakimi może pracować.

Akumulatory żelowe do motocykli są jednak rarytasem. To produkt bardzo wysokiej jakości, o czym świadczyć może fakt, że są instalowane w pierwszym wyposażeniu w motocyklach BMW – nawet tych, w których występuje system ABS.

Jak to działa?

Akumulator żelowy zaczął być wykorzystywany w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Pod wieloma względami okazał się bardziej praktyczny niż akumulator kwasowo-ołowiowy. Charakteryzuje się wysoką szczelnością i dzięki temu doskonale toleruje szeroki zakres przechyłu.

Wewnątrz akumulatora prąd jest przewodzony przez żel krzemionkowy, a funkcję kolektorów pełnią kratki wykonane z antymonu. Ryzyko wycieku żelu krzemionkowego w trakcie przechyłu czy uszkodzenia jest praktycznie minimalne.

Akumulator żelowy jest bardzo odporny na samorozładowanie, dzięki czemu pojazdy sezonowe, takie jak na przykład motocykle mogą stać nieużywane nawet przez pół roku. Jeżeli motocykl odstawimy jesienią z naładowanym w pełni akumulatorem żelowym, to wystarczy go raz podładować, by wiosną bezproblemowo wrócić nim na drogę.

Żelowy akumulator motocyklowy nie traci też swoich właściwości podczas kolejnych ładowań i rozładowań.

Do wad akumulatorów żelowych zaliczyć można niewielką moc, która dodatkowo spada w niskiej temperaturze otoczenia. Właśnie z tego powodu nie powinny być stosowane do rozruchu samochodów osobowych. W większości przypadków jest ona niewystarczająca, aby uruchomić silnik samochodowy. Żelowe akumulatory powszechnie znajdziemy w ścigaczach, czy skuterach, ponieważ ich moc wystarcza do rozruchu małego silnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *