Bądź eko, czyli bezpieczny recykling akumulatorów.

Substancje zawarte w akumulatorach mogą być niebezpieczne dla środowiska. Aby nie zaszkodzić naszemu zdrowiu i przyrodzie należy pamiętać, by zużyty akumulator motocyklowy oddać do recyklingu.

Standardowo akumulator waży kilkanaście kilogramów. Waga wynika głównie z zawartości ołowiu, rtęci oraz kadmu. Każdy z tych metali jest wysoce szkodliwy dla środowiska, stąd należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu i recyklingu wyeksploatowanych akumulatorów. Na czym polega recykling akumulatorów?

Czynniki pierwsze

Zużyte akumulatory są najpierw rozkładane na poszczególne części, co fachowo nazywa się kruszeniem i separacją złomu akumulatorowego. Umożliwia to odzyskanie elektrolitu oraz podział pozostałych elementów akumulatora między innymi na polietylen, polipropylen z obudowy akumulatora, frakcję metaliczną (kratka, zaciski na klemy, połączenia międzysekcyjne), pasty (siarczan oraz tlenki ołowiu), szkło, bakelit i papier. Wszystkie odzyskane elementy są wielokrotnie myte i odkwaszane.

Następnie odsiarcza się i oczyszcza roztwór, co pozwala uzyskać siarczanu sodu. Z kolei frakcja metaliczna oraz pasty są przetapiane w piecach na wysokiej jakości surowy ołów, który może z powodzeniem służyć do produkcji kolejnych akumulatorów.

Dlaczego warto?

Oddanie akumulatora do punktu skupu to przede wszystkim możliwość bezpiecznego dla środowiska recyklingu. Alternatywą jest oddanie zużytego akumulatora w sklepie, np. podczas zakupu nowego egzemplarza. Oddanie akumulatora do recyklingu to również szansa na odzyskanie choćby części kwoty, którą wyłożyliśmy na akumulator do motocykla.

Punkty skupu bardzo chętnie przyjmują akumulatory typu GEL, ponieważ ich recykling pozwala na pozyskanie szczególnie cennych materiałów, takich jak choćby krzemionka. Przekonaj się, że nie warto przechowywać zużytego akumulatora w domu – on i tak najprawdopodobniej się już nie przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *