Co warto wiedzieć o akumulatorach GEL i AGM?

Zacznijmy nasze dzisiejsze spotkanie od tego, jak należy przechowywać akumulator do motocykla. Niby proste, ale czy na pewno?

Podstawowe zasady przechowywania

Akumulatory należy zawsze przechowywać w suchym, chłodnym i czystym miejscu. Muszą stać na stabilnym podłożu, zabezpieczone w odpowiedniej odległości od materiałów, które mogłyby doprowadzić do zwarcia biegunów.

Akumulator do motocykla nie może być wystawiany na działanie wilgoci, promieni słonecznych oraz innych źródeł ciepła, takich jak piec, czy grzejnik, piec. Może to spowodować zmniejszenie ich żywotności oraz pogorszenie wielu istotnych parametrów.

Akumulatory do motocykla powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej lub niższej. Im wyższa temperatura ich przechowywania, tym niższa żywotność akumulatora. Przybliżony czas składowania akumulatora w temperaturze pokojowej to około 4-6 miesięcy.

Instalacja i ładowanie akumulatorów GEL i AGM

Przed podłączeniem akumulatora do motocykla należy najpierw sprawdzić prawidłową polaryzację i odpowiednie wykonanie połączeń śrubami. Akumulatory kwasowo-ołowiowymi nie muszą być napełniane pod warunkiem, że są prawidłowo eksploatowane.

Jak powszechnie wiadomo, akumulatory GEL i AGM mogą pracować w wielu pozycjach, ale ich ładowanie powinno odbywać się terminalami biegunów do góry. W przypadku nieprawidłowego ładowania może nastąpić wyciek elektrolitu. Co więcej, nieprawidłowo dobrany prąd może spowodować uszkodzenia w trakcie ładowania i zmniejszenie żywotności akumulatora. Na żywotność akumulatorów GEL i AGM ma również wpływ głębokość rozładowania i ich ilość. Im więcej cykli głębokiego rozładowania, tym nasz akumulator będzie miał mniejszą żywotność.

Pamiętaj, że akumulator motocyklowy nie może pozostawać w stanie rozładowania i w razie czego musi zostać natychmiast naładowany. Pozostawienie rozładowanego akumulatora spowoduje skrócenie żywotności oraz zmniejszenie jego pojemności. Poziom naładowania akumulatora określa się przy pomocy miernika po około dobie od ostatniego ładowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *