Jak bezpiecznie używać akumulatorów kwasowo-ołowiowych?

Akumulatory kwasowo-ołowiowe są najczęściej wykonane w technologii VRLA (Valve Regulated Lead Acid).

Są one stosunkowo bezpieczne w użytkowaniu. Posiadają zawory bezpieczeństwa z wewnętrzną kombinacją gazów, dzięki czemu nie muszą być przechowywane w pomieszczeniach z dodatkową wentylacją. W trakcie prawidłowej eksploatacji akumulator motocyklowy nie wydziela gazów. Naturalna wentylacja w pomieszczeniu, w którym stoi nasz motor w zupełności wystarcza do schłodzenia ogniw i niwelacji skutków nieprzewidzianego przeładowania.

Twoje bezpieczeństwo przede wszystkim

Akumulatory VRLA dostępne na rynku mogą być z elektrolitem umieszczonym w separatorze z maty szklanej AGM (ang. Absorbent Glass Mat) lub elektrolitem w postaci gęstego żelu (ang. GEL). Co ważne dla naszego bezpieczeństwa, nie musimy się obawiać wycieku elektrolitu z tego typu akumulatora.

W trakcie użytkowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych nie należy palić ani dopuszczać do upadku iskry.

Jeśli wymieniasz akumulator do motocykla, to pamiętaj żeby nie kłaść na nim metalowych narzędzi – może to doprowadzić do zwarcia i zaprószenia ognia. Pamiętaj też, aby zabezpieczyć wystające bieguny akumulatora przed kontaktem z metalowymi elementami.

I jedna z najważniejszych rad – zawsze ostrożnie stawiaj akumulator na podłożu. Nigdy nie stawiaj też akumulatora na rozgrzanym podłożu. Jeśli musisz przetransportować akumulator do motocykla, to zabezpiecz go styropianem  lub sporą ilością przekładek kartonowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *