Kupujemy akumulator do motocykla

Jako, że akumulator jest jednym z najważniejszych elementów motocykla, warto zainwestować w niego i zadbać o to, by był możliwie najwyższej jakości. Jak to zrobić? Musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów akumulatora.

Co jest ważne?

Po pierwsze zwróćmy uwagę na jego pojemność. W przypadku zbyt dużej pojemności będziemy mieć prawdopodobnie problem z całkowitym naładowaniem akumulatora. Z kolei gdy pojemność będzie za mała możemy mieć kłopoty z włączeniem silnika. Pamiętajmy, aby przed zakupem sprawdzić wymiary naszego poprzedniego akumulatora.

Równie istotnym parametrem będzie prąd rozruchowy.

Im wyższe parametry, tym akumulator do motocykla będzie sprawniej działał. Ponadto jeśli nie chcemy często wymieniać akumulatora to zwróćmy uwagę jego żywotność, co jest ściśle związane z konstrukcją samego akumulatora. Możemy zakupić akumulator kwasowo-ołowiowy, żelowy GEL lub AGM.

Jak kupować?

Możemy być spokojni, że nowoczesny akumulator motocyklowy spełnia coraz wyższe wymagania stawiane przez producentów i kupujących. Akumulatorów warto szukać w profesjonalnych sklepach lub wybierać ze specjalistycznych katalogów. Ważne są wymiary akumulatora i umiejscowienie biegunów. Pojemność baterii powinna być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania naszego motocykla na energię.

Przed pójściem do sklepu warto mieć choćby podstawową wiedzę na temat akumulatorów, ponieważ jeśli poprosimy sprzedawcę o „dobry akumulator”, to najprawdopodobniej zaoferuje nam egzemplarz o dużej pojemności i wysokim prądzie rozruchowym. Okazuje się jednak, że jeśli porównamy akumulatory o identycznej pojemności, to te o niższym prądzie rozruchowym będą trwalsze.

Co dalej?

Jeśli chcemy, by akumulator do motocykla służył nam przez długi czas, to musimy mu zapewnić odpowiednie warunki pracy. W przypadku akumulatorów obsługowych, które mają odkręcane wlewy, należy pamiętać o kontrolowaniu poziomu elektrolitu. Zadbajmy też o odpowiednie napięcie ładowania. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie napięcie zmniejszy żywotność naszego akumulatora.

Pamiętajmy, że akumulator musi być zawsze czysty – brudna obudowa może spowodować zwarcia i rozładowywanie ogniw. Należy go przechowywać w suchym, chłodnym miejscu z dala od wszelkich źródeł ciepła i światła. Jeśli chcemy przetransportować akumulator, to nigdy nim nie potrząsajmy i nie kładźmy go z impetem na podłoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *