Kupujemy pierwszy w życiu motocykl

Planując zakup pierwszego w życiu motocykla warto zastanowić się nad kilkoma jego cechami, które będą dla nas ważne w codziennym użytkowaniu. Warto też poczytać artykuły na temat różnych modeli motocykli ( w tym wyniki testów) i ocenić ich wady i zalety. Nieocenioną pomocą będzie też na pewno porada doświadczonego motocyklisty.

Od czego zacząć?

Jeśli decydujesz się na pierwszy motocykl, to postaw przede wszystkim na wygodę jego użytkowania. Nad mocą i pojemnością silnika będziesz się zastanawiać przy zakupie kolejnego pojazdu, jak będziesz miał już własne przemyślenia co do swoich oczekiwań.  Zacznij od pojemności 250 ccm lub 500 ccm i dopiero po jakimś czasie zainwestuj w większą pojemność silnika.

Przed zakupem na pewno przemyśl jak długie będą Twoje trasy, jak często będziesz jeździł i po jakiego typu nawierzchni.

Weź pod uwagę, że np. motocykl sportowy ma typ silnika, akumulator motocyklowy, bieżnik opon i pozycję kierowcy przystosowaną do szybkiej jazdy po gładkiej nawierzchni, więc nie sprawdzi się na szutrowej drodze. Sportowa maszyna może się okazać niewygodna na dłuższych trasach. Pomyśl wtedy o motocyklu turystycznym. Dzięki wygodnej pozycji oraz parametrom silnika kilkugodzinne trasy nie powinny Cię męczyć.

Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa jazdy też zwróć uwagę na wysokość motocykla, który zamierzasz kupić.

Powinieneś mieć możliwość komfortowego oparcia całych stóp na podłożu. Najlepiej sprawdzić to przymierzając się do kilku motocykli. Pamiętaj, że hamując z małą prędkością będziesz musiał podeprzeć się nogą, więc musisz mieć możliwość swobodnego oparcia stopy o podłoże. Niestabilne podparcie w połączeniu ze zbyt ciężką maszyną może zakończyć się upadkiem lub wywrotką.

Zwróć też uwagę na wagę motocykla – na ciężkim jednośladzie możesz mieć kłopot w manewrowaniu przy małych prędkościach, a w razie upadku będziesz mieć problem z postawieniem go na koła. Na motocyklu o małej masie i pojemności zdecydowanie łatwiej nauczysz się manewrowania pojazdem. Będziesz też w stanie ocenić, czy jesteś gotów na cięższy jednoślad.

Na koniec najistotniejszy czynnik, czyli kasa. Zakup używanego motocykla nie jest złym pomysłem, ale wiąże się z pewnym ryzykiem – nie wiesz kto i jak na nim jeździł. Zanim zapłacisz sprzedającemu za motocykl, spokojnie go obejrzyj, wybierz się na jazdę próbną. Nie ufaj każdemu słowu sprzedawcy. Najlepiej wybierz się na oględziny z drugą osobą, która pomoże Ci ocenić jego faktyczny stan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *